Spordi- ja soorituspsühholoogi töö kui rätsepaülikonna õmblemine
Küllap on igaüks kokku puutunud mõne suure saavutusega spordis. Olgu selleks oskuslikult sooritatud penaltilöök jalgpallis, vastase jaoks keeruline serv tennises või 100m jooksu läbimine isikliku – või miks mitte – maailmarekordiga. Tänapäeval ei ole enam uus teadmine, et tulemuste saavutamiseks ei piisa ainult suurepärastest kehalistest võimetest, vaid eesmärkide saavutamiseks on vaja arendada ka psühholoogilisi oskusi. See on põhjus, miks mõni sportlane teeb võistlustel oma võimetekohase soorituse ja mõne teise sportlase sooritus jääb oluliselt alla oma tavapärase treeningu tasemele.
Psühholoogiliste oskuste arendamisele aitab kaasa spordipsühholoog. Spordipsühholoogi töö eesmärk on abistada sportlast või sooritajat oma potentsiaali realiseerimisel ning seejuures toetada tema heaolu. Eestis on spordipsühholoog psühholoogia magistriõppe läbinud spetsialist, kes on omandanud nii psühholoogia kui ka sporditeaduste valdkonna teadmisi. Peale õpingute lõppu on spordipsühholoog läbinud aastase praktika pädeva superviisori juhendamisel ja talle on omistatud spordipsühholoogi kutse.
Veel laiemalt võib spordipsühholoogia valdkonda kutsuda spordi- ja soorituspsühholoogiaks. See tähendab, et spordipsühholoogi vastuvõtule on oodatud ka muude sooritusvaldkondade esindajad. Spordipsühholoogi käest saab abi ka juhul, kui ei ole tegemist sportlasega või sporditeemalise küsimusega.
Nagu igaüks on kokku puutunud mõne suure saavutusega spordis, on ilmselt igaüks täheldanud ka mõnda suurepärast kõnepidajat, võimekat lauljat või andekat näitlejat. Nii nagu edukate sportlaste puhul, eristab edukat kõnepidajat, lauljat või näitlejat teistest oskus oma potentsiaal ka pingelistes olukordades realiseerida. Seega kajastuvad osadel sooritajatel kõik harjutamiseks kulunud tunnid hilisemas esituses ja osadel mitte. Soorituse tase sõltub paljuski psühholoogilistest oskustest.
Kes on oodatud spordipsühholoogi vastuvõtule?
Spordipsühholoogist on kasu kõikidele. Spordipsühholoogid teevad tööd erinevatel tasemetel võistlevate või mitte-võistlevate sportlaste (tippsportlaste, noorsportlaste, harrastajatega), laste ja eakate, treenerite, lapsevanemate, tugipersonali ning kogu võistkonna ja spordiorganisatsiooniga. Näiteks teeb spordipsühholoog tööd noorte käsipalligrupiga, kes suunduvad esimest korda ühise tiimina võistlustele. Selle näite puhul on käsipallurite kehaline võimekus tasemel, ent tulemuseni jõudmist takistavad psühholoogilised tegurid nagu koostöö tegemine ja omavaheline suhtlus, millega saab spordipsühholoog toeks olla.
Spordipsühholoogid teevad tööd ka erinevate sooritajate nagu muusikute, näitlejate, kiirabibrigaadide, kirurgide, ametnike, juhtide ja paljude teistega. Nendes ja paljudes sarnastes ametites töötavatelt inimestelt oodatakse suurepärasel tasemel tulemusi ning sageli peavad nad tööülesandeid täitma surve all. Olgu surveks ajaline piirang, suur vastutus, enda või teiste ootused. Spordipsühholoogid saavad toetada juhte nii enda arengus kui ka panustada töökeskkonna kujundamisesse, töötades nt meeskonnatöö ja motivatsiooni teemadega.
Nii nagu sportlaste puhul, saab spordipsühholoog abistada ka sooritajat oma potentsiaali ellu viimisel ning seejuures toetada tema heaolu. Psühholoogilised faktorid, mis panustavad suurepärasesse sooritusse, on mitmetes valdkondades sarnased. Spordipsühholoog saab näiteks toetada olukorras, kus puudub enesekindlus avaliku esinemise ees. Sooritaja katsumus, milleks võib olla sooritusärevus avaliku esinemise puhul, sarnaneb sportlase võistlusärevusega.
Milles seisneb spordipsühholoogi töö?
Järjest enam sportlasi võtavad sõna vaimse tervise teemadel. Näiteks on avalikult rääkinud depressioonist ja ärevusest tippujuja Michael Phelps ja viimastel aastatel tipptennisist Naomi Osaka. Stigma vaimse tervise murede osas on vähenemas ja seetõttu julgeb järjest suurem hulk inimesi, sh sportlasi ja sooritajaid, abi otsida. Sedasi kasvab ka vajadus spordipsühholoogide järele.
Spordipsühholoogi töö on justkui rätsepaülikonna valmistamine. Nii nagu rätsepaülikond õmmeldakse täpselt kliendi järgi, käib sedasi ka spordipsühholoogi töö. Iga klient ja tema lugu on unikaalsed. See tähendab, et tihedas koostöös kliendiga (sportlase või sooritaja, võistkonna või tiimiga) selgitab psühholoog välja, missugused on kliendi vajadused ja eesmärgid. Seejärel selgub, missuguseid psühholoogilisi oskusi on kliendil oma eesmärkide saavutamiseks tarvis arendada. Oskuste õpetamisel tegeletakse sageli näiteks eesmärkide seadmise, erutuse tõstmise ja lõdvestumise tehnikate, kujutluse juhtimise, tähelepanu suunamisega. Vajadusel suunab spordipsühholoog kliendi edasi mõne teise vaimse tervise spetsialisti juurde (psühholoog-nõustaja, kliiniline psühholoog, psühhiaater jt).
Milliste küsimustega saab spordipsühholoog aidata?
Spordipsühholoog saab aidata näiteks, kui…:
- Tunned, et murdud pinge all ja sooritus jääb alla võimete piiri;
- Saad treeningutel/harjutamisel oluliselt paremini hakkama kui võistlustel;
- On raske tulla toime eksimustega;
- Tunned, et ei suuda oma eesmärke saavutada;
- On raske tulla toime teiste inimeste ootustega;
- Tegeled vigastusest taastumisega, mille tõttu on treenimine/harjutamine häiritud;
- Plaanid (sportlas-)karjääri lõpetamist;
- Sul on raskusi järjepideva treenimise/harjutamisega;
- Soovid tegeleda enda arendamisega.
Teenuse osutamine Katriito Kliinikus
Katriito Kliinikus pakub spordipsühholoogi teenust spordipsühholoogi kutseaastat läbiv Dagmar Rahula. Võimalikud teenused: individuaalne vastuvõtt kohapeal või veebis, spordipsühholoogia-alased koolitused. Aja kokkuleppimiseks võtta ühendust registratuuriga.