Süsteemne pereteraapia

Pereteraapia tegeleb peresuhetega. Iga pereliikme panus perekonda on märkimisväärne ning iga osakese mõju tervikule on tähtis. Ühe pereliikme raskuse korral on raskustes kogu pere ja seetõttu on oluline, et terve perekond saaks abi.

Peamiselt keskendub pereteraapia omavahelistele suhetele, suhete kvaliteedile, arengukriisidele ning nendega toimetulekule. Tavapäraselt on teraapiasse kaasatud kõik pereliikmed või probleemiga seotud inimesed, kuid teraapiat saab läbi viia ka ühe pereliikmega saavutamaks märkimisväärseid muutusi.

Perekond on justkui üks keeruline süsteem, mille toimimisel on oma loogika, reeglid, tavad ja kombed. Kooselav pere on mõjutatud oluliselt mõlema täiskasvanu päritoluperedest ning paljudest eelnevatest põlvkondadest, sest perekonnast kaasa saadud väärtused, uskumused ja mustrid on need, mida me kõik endaga kaasas kanname. See omakorda mõjutab seda kuidas me suhteid loome, mil viisil oskame või suudame olla lähedastes suhetes või mil viisil kasvatame oma lapsi.

 

Milliste probleemide korral pereteraapiasse pöörduda?

Pöördumise põhjused on erinevaid, näiteks:

– laste probleemid (käitumisprobleemid, depressioon, arengulised probleemid);

– paarisuhte probleemid;

– olulised muutused peres (lapse sünd, laste kooliminek, teismeiga, laste täiskasvanuks saamine, vananemine ja oma vanemate eest hoolitsemine, kolimine, lahutus, lein jt muutused);

– ühe pereliikme füüsiline või psüühiline haigus.

Igal perel on teatud ressurss selleks, et oma probleemidega iseseisvalt toime tulla. Arengulised kriisid või muud ootamatused on aga midagi, mis pere tasakaalu kõikuma löövad ning ühtäkki ei toimi enam harjumuspärased viisid probleemide lahendamiseks ning peresuhete reguleerimiseks.

Pereteraapia eesmärgi määrab terapeut koostöös perega. Teraapiasse ei pea pöörduma alles siis, kui kõik tundub lootusetult sassis olevat, terapeut võib aidata peret ka väiksemate kriiside puhul ja paarisuhtes ettetulevaid probleeme on võimalik spetsialisti toel lahti mõtestada juba enne, kui raskused üle pea kasvavad.

 

Teraapia võib aidata:

– parandada teineteise mõistmist ning üldist pere toimetulekut

– suurendada emotsionaalset toetust ja lähedust pereliikmete vahel

– arendada pereliikmete probleemilahendamise oskusi ja leida uusi

toimetulekuviise.

 

Pereteraapiat viib läbi perekonna psühhoteraapiaalase väljaõppe läbinud pereterapeut.