Vaatame lähemalt, kuidas on seotud vaimne tervis ja võime töötada ning kas ja kuidas saab psühholoog aidata, kui töövõime on vähenenud või tõsiselt kahjustada saanud.

WHO defineerib vaimset tervist kui heaoluseisundit, milles inimene tuleb muu hulgas toime igapäevaelu pingetega, suudab töötada tulemuslikult ja anda oma panuse ühiskonna heaks. See hõlmab psühholoogililist, emotsionaalset ja sotsiaalset heaolu. Kõik need aspektid kuuluvad psühholoogide igapäevaste töövaldkondade hulka, mille parandamise kaudu saab mõjutada ka inimese töövõimet.

Stress kui vähenenud töövõime põhjus

Kui püüame vähenenud töövõime põhjustele jälile jõuda, jõuame väga tihti ikka stressini. Stressi tekkimise põhjused võivad töökontekstis olla väga erinevad, kuid tulemus ikka sama – vähenenud võimekus tööga hakkama saada. Kui oled koondatud, on tekkinud stress ja mure enda hakkamasaamise ja väärtustamisega seoses, lisaks enesekindluse kaotus. Olles pikemalt töötu, kasvab psühholoogiline ja finantsiline pinge iga päevaga. Kui oled sunnitud läbipõlemise tõttu tööd vahetama, oled lihtsalt läbi kurnatud, vajad taastumist ja enda uuesti ülesehitamist, et leida jälle motivatsioon ja lootus tulevikule. Läbipõlemine on väga tihti korduv seisund, mis viitab teatud mustritele mõtlemises ja käitumises (nt perfektsionism), mida tuleks järjekordse läbipõlemise ennetamiseks natuke korrigeerida.

Pikaaegne tugev stress on väga soodne pinnas erinevate psüühikahäirete tekkimiseks, mistõttu õigeaegne tegelemine on kiire töövõime ja hea vaimse tervise taastamise üks võtmetest. Stressil on paratamatult ka ajamärk – viimastel aastatel on kasvanud väline pinge, mis paratamatult lisandub meie isiklikule stressile.

Kuidas psühholoog aidata saab?

Kõigi nimetatud raskustega on võimalik psühholoogi juhendamisel toime tulla või vähemalt toimetulekut parandada. Oskused stressiga tegeleda, et olla paindlikum, kui asjad või ajad muutuvad, on arendatavad. Sarnaselt on arendatavad igasugustel aegadel hädavajalikud suhtlemisoskus ning planeerimis- ja ajajuhtimisoskused. Aktuaalseks on muutunud ka oskus puhata. Suutlikkus võtta regulaarselt tempo maha, tundub esmapilgul täiesti võimatu. Kui töövõime on püsivalt kahjustunud, aitab psühholoog näha, millised on võimalused kohaneda ja end muutunud tingimustes uuesti jalule aidata. Võimlik, et olemasolevaid oskusi saab hoopis teisiti ära kasutada ja kui vaja, saab psühholoogi abiga leida võimekus täielikult suunda muuta.

Et leida üles enda kadumaläinud ressursid ja enesekindlus, on vaja erapooletut kõrvalpilku ja vajalikke „tööriistu“, mida saab vaimse tervise spetsialisti abiga õppida ja oma igapäevaellu rakendada. Hea on ka kellelegi toetudes panna paika plaan tulevase stressi ennetamiseks – et raskused ei korduks!

Anneli Lillepea
psühholoog-nõustaja

Lisa kommentaar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment